بهترین فریم ورک های PHP در سال ۲۰۱۹

زبان برنامه‌نویسی PHP یکی از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی متن‌باز و رایگان سمت سرور جهت طراحی انواع وب‌سایت‌ها می‌باشد و شاهد استفاده چشم‌گیر آن در سال‌های گذشته هستیم. از دلایل محبوبیت و استفاده‌ی زیاد این زبان برنامه‌نویسی می‌توان به رفع نیازهای مختلف انواع کسب‌وکارها، آسانی کار با آن، امنیت بالای آن و زمان کم جهت راه‌اندازی اشاره کرد.
از میان سایت‌های بزرگی که با زبان برنامه‌نویسی php طراحی و توسعه داده‌شده‌اند می‌توان سایت‌های فیس‌بوک، توییتر، ویکی‌پدیا را نام برد.
مزیت مهم دیگر برنامه‌نویسی با این زبان، فریم ورک های طراحی‌شده زیاد آن می‌باشد. حال سؤال پیش می‌آید فریم ورک framework چیست؟ چه کاربردی دارد؟ چرا از فریم ورک ها استفاده می‌کنند؟

فریم ورک framework چیست و استفاده ازآنچه مزایایی دارد؟

فریم ورک در لغت به معنای چارچوب می‌باشد و در زبان برنامه‌نویسی شامل تعداد زیادی کتابخانه‌های برنامه‌نویسی، کدهای آماده، قواعد و قوانینی برای برنامه‌نویسی است. استفاده از فریم ورک توسط برنامه نویسان موجب می‌گردد تا آن‌ها کمتر کد نویسی کنند و در زمان کم‌تر و به‌آسانی به آنچه می‌خواهند دست یابند.
همچنین استفاده از فریم ورک از تکرار کد نویسی جلوگیری می‌کند و باعث کاهش حجم کد نویسی و افزایش خوانایی کدهای برنامه می‌گردد. انتخاب و شناخت بهترین فریم ورک مورداستفاده نیاز به دانش و تجربه‌ی زیادی دارد.
هر فرم ورک دارای استانداردها و قواعد خاص خود می باشدکه در هنگام استفاده باید برنامه نویسان آن‌ها را رعایت کرده زیرا این امر موجب می‌شود که برنامه‌نویس کدهایی استاندارد، خوانا داشته باشد. در ساخت وب اپلیکیشن ها استفاده از فریم ورک ها جایگاه خاصی دارد زیرا به‌روزرسانی، پشتیبانی، امنیت بسیار ضروری است.

بهترین فریم ورک های PHP در سال ۲۰۱۹ کدامند؟

امروزه تکنولوژی و جهان اینترنت روبه‌پیشرفت و در تغییر است و مدام افراد دنبال ابزارهایی هستند که راحت‌تر و سریع‌تر کارهایشان انجام شود. در زبان برنامه‌نویسی هم فریم ورک ها هم‌چین نقشی دارند اگر شما با یکی از فریم ورک های برنامه‌نویسی php آشنا باشید خیلی سریع و راحت به طراحی سایت بپردازید.
برای زبان برنامه‌نویسی php فریم ورک های زیاد و متنوعی نوشته‌شده است که هریک قابلیت‌ها و امکانات مختص به خود را دارند.
برای طراحی سایت با زبان php فریم ورک‌های گوناگونی وجود دارند. فریم ورک‌های Symfony، CakePHP، Zend و Laravel ازجمله بهترین فریم ورک های زبان برنامه‌نویسی php در سال ۲۰۱۹ می‌باشند.
در ادامه مطلب شما را با هرکدام یک از این فریم ورک ها آشنا خواهیم کرد تا بتوانید بهترین فریم ورک را از بین فریم ورک های php برای کسب‌وکار خود انتخاب کنید.

فریم ورک لاراول

فریم ورک لاراول (Laravel Framework)

اکنون فریم ورک لاراول یکی از محبوب‌ترین فریم ورک های php است. فریم ورک متن‌باز و رایگان لاراول برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ انتشار یافت و افراد بسیاری از آن استقبال کردند زیرا امنیت و سرعت بالایی دارد و دارای امکانات هوشمندی است که باعث می‌شود برنامه‌نویسی برای برنامه نویسان آسان‌تر و جذاب‌تر شود.
این فریم ورک از معماری MVC استفاده می‌کند و از دیگر ویژگی‌های آن پشتیبانی از کنترل معکوس، کد نویسی تمیز، دارای ابزار پیشرفته، مسیریابی قابل‌برگشت برمبنای RestFul، داکیومنت سازی می‌باشند.
لاراول امکانات موردنیاز برای طراحی یک سایت به‌روز و سئو شده را در قالب بسته‌های قابل‌نصب در اختیار برنامه نویسان قرار می‌دهد. یادگیری این فریم ورک برای کسانی که با php آشنا هستند آسان خواهد بود و منابع آموزشی زیادی از آن در دسترس است.

فریم ورک سیمفونی

فریم ورک سیمفونی (Symfony Framework)

فریم ورک سیمفونی در سال ۲۰۰۵ معرفی شد، یک فریم ورک متن‌باز بر پایه نسخه ۵ به بالای php است و از AJAX هم پشتیبانی می‌کند و با دیتابیس‌هایی مانند PostgreSQL, Oracle سازگاری دارد. سیمفونی بسیار قابل‌انعطاف و سریع می‌باشد و به‌عنوان یکی از سریع‌ترین فریم ورک ها معرفی و شناخته‌شده است.
از دیگر ویژگی‌های آن می‌توان به پشتیبانی از نسخه‌های باثبات پیشین، دارای مستندات جامع، دارای محیطی خوب و مناسب آزمودن، سفارشی‌سازی زیاد توسط توسعه‌دهندگان، امنیت بالا اشاره نمود. این فریم ورک پایه فریم ورک لاراول را می‌سازد و دارای ویژگی‌های مشترک زیادی با آن است و برای طراحی وب سایت‌های بزرگ مناسب هستند.

فریم ورک کدایگنایتر

فریم ورک کدایگنایتر (Codeigniter Framework)

این فریم ورک در سال ۲۰۰۶ با الگو از معماری MVC برای طراحی وب اپلیکیشن ها منتشر شد. کدایگنایتر متن‌باز است، حجم کمی دارد و دارای سرعت زیادی است بنابراین کار سرور را بسیار کاهش می‌دهد. استفاده کم‌تر از منابع، عدم نیاز به پیکربندی، دارای کتابخانه‌های یکپارچه بزرگ، کارایی زیاد آن از ویژگی‌های اصلی آن هستند.
فریم ورک کدایگنایتر یکی از سریع‌ترین فریم ورک های پی اچ پی شناخته می‌شود بنابراین این فریم ورک برای کسانی که دنبال سادگی، سرعت، قدرت زیاد هستند بسیار مناسب می‌باشد. فریم ورک CodeIgniter با همه نسخه‌های پی اچ پی سازگار است و مدیریت خطا راحت می‌باشد و به‌آسانی می‌توانید آن‌ها را برطرف نمایید.

فریم ورک کیک پی اچ پی

فریم ورک کیک پی اچ پی (Framework CakePHP)

فریم ورک کیک پی اچ پی در سال ۲۰۰۰ معرفی شد و جز محبوب‌ترین فریم ورک های زبان پی اچ پی می‌باشد.
این فریم ورک دارای مزایای زیادی ازجمله پشتیبانی عالی، به‌روزرسانی‌های منظم، طراحی آسان عملیات چهارگانه خواندن، نوشتن، حذف و به‌روزرسانی است و هم‌چنین از معماری MVC پشتیبانی می‌کند. کار با کیک پی اچ پی ساده می‌باشد و راه‌اندازی و یادگیری آن آسان است.
قابلیت احراز هویت و تائید، کد نویسی حرفه‌ای، پیکربندی دیتابیس بدون نیاز به XML، امنیت قوی آن از بهترین ویژگی‌های این فریم ورک محسوب می‌گردد.

فریم ورک زند

فریم ورک زند (Framework Zend)

فریم ورک زند توسط شرکت زند طراحی گردیده است. این فریم ورک از معماری MVC پشتیبانی می‌کند و بسیار قابل توسعه می‌باشد و از قاعده شی گرایی پیروی می‌کند و قدرت اصلی آن نیز به دلیل استفاده از این قاعده می‌باشد. وجود متدهای سریع طراحی برای ایجاد اپلیکیشن های درجه‌یک تجاری بزرگ، اتوماسیون بدون حفره و درز و پردازش خیلی سبک، پشتیبانی ابری برای این نوع از سرورها، اتصال عجیب بانک اطلاعاتی، پشتیبانی عالی ویرایشگر دارای درگ و دراپ از ویژگی‌های اصلی این نوع از فریم ورک های زبان پی اچ پی می‌باشد.
این فریم ورک سبک می‌باشد و جز فریم ورک های پرطرف‌دار و قدرتمند می‌باشد و این Framework و برای پروژه‌های خیلی بزرگ مناسب است. سایت رسمی آن https://framework.zend.com است.

نتیجه‌گیری کلی

در این به بررسی بهترین فریم ورک های زبان برنامه‌نویسی پی اچ پی پرداختیم و متوجه شدیم هریک از فرم ورک ها دارای امکانات و قابلیت‌های مختص به خود هستند و هریک برای پروژه‌ها و وب‌سایت‌های خاصی کاربرد دارند. به‌عنوان‌مثال فریم ورک سیمفونی برای پروژه‌های بزرگ مناسب می‌باشد و فریم ورک لاراول دارای مقیاس‌پذیری بالا، توسعه سریع و نیازمند به سرور اختصاصی می‌باشد و فریم ورک کدایگنایتر فریم ورکی سبک، سریع و قابل پیاده‌سازی بر روی هاست اشتراکی است.

مقیاس پذیری بالا، توسعه سریع و نیاز به سرور اختصاصی :

 • لاراول
 • سیمفونی (پیچیده تر نسبت به لاراول)

سبک، سریع و قابل پیاده سازی بر روی هاست اشتراکی :

 • کدایگنایتر

همه منظوره ( برای پیاده سازی وب اپلیکیشن های سطح متوسط) :

 • CakePHP (نسبت به کدایگنایتر ساختار مناسب تری دارد)

بهرمندی از ابزارها و کتابخانه های بیشتر :

 • Zend

1 دیدگاه دربارهٔ «بهترین فریم ورک های PHP در سال ۲۰۱۹»

 1. مرتضی شعبانی

  با سلام
  در اینجا———< مقیاس پذیری بالا، توسعه سریع و نیاز به سرور اختصاصی :

  منظور از نیاز به سرور اختصاصی چیه؟؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *