نحوه یادگیری PHP به بهترین صورت

PHP چیست ؟

یکی از زبان های معروف و کاربردی در حوزه وب، زبان برنامه نویسی php است. php یک زبان برنامه نویسی شی گرا برای طراحی وب می باشد.

یکی از بزرگترین مشکلاتی که در یادگیری php وجود داره این هست که از کجا باید شروع کرد و برای حرفه ای شدن باید چگونه و از چه مسیری قدم برداشت. قاعدتاً بهترین راهنمایی را می توان از برنامه نویسان حرفه ای گرفت.تجربیات این افراد تا حد زیادی می تواند شما را از سردرگمی خارج کند.در این پست می خواهیم براساس تجربیات شخصی شما را با نحوه یادگیری اصولی PHP آشنا کنیم.

۱-تعریف نیاز و اینکه چرا می خواهیم PHP را یادبگیریم

به نظر من این مرحله یکی از مهمترین مراحلی است که باید به درستی پشت سر بگذارید. این مرحله مهم است چون در هر کاری اصلی ترین و ابتدایی ترین عامل ،هدف انجام کار است. وقتی شما به هدف واقف باشید قاعدتاً اشتیاق بیشتری به یادگیری دارید و میدانید که وقتتان را بیهوده تلف نکرده اید. شما میخواهید یک زبان برنامه نویسی را یاد بگیرید،در آن حرفه ای شوید و به احتمال زیاد از آن کسب درآمد کنید.

از استثنا ها که بگذریم شما حداقل چند سال باید روی این موضوع زمان بگذارید پس بهتر است زمانی این کار را انجام دهید که مطمئن شده باشید که زبان درستی را انتخاب کرده اید که می تواند نیازهای شما را در آینده برآورده کند.اگر هنوز در انتخاب زبان PHP برای یادگیری شک دارید و مزایا و کاربرد آن نسبت به زبانهای دیگر برای شما واضح و روشن نشده است ،بهتر است جلوتر نروید و اول این مرحله را به سرانجام برسانید.

۲-یادگیری مفاهیم اولیه برنامه نویسی

هر زبان برنامه نویسی یک اصول و مفاهیم پایه دارد. به عنوان مثال قبل از اینکه شما دستور for یا while را در php بخواهید بخوانید و استفاده کنید بهتر است اندکی با مفهوم حلقه ها و محل کاربرد آنها آشنایی پیدا کنید.البته غالباً افرادی که قبل از این با یک زبان دیگر برنامه نوشته اند در این مراحل مشکلی ندارند و به سرعت پیش می روند.در پست بعدی در مورد مفاهیم اولیه و اصطلاحات برنامه نویسی بیشتر آشنا خواهیم شد.

۳-اصول برنامه نویسی php

مفاهیم را که پشت سر گذاشتید زمان آن می رسد که یک دوره آموزش php را پشت سر بگذارید. این آموزش می تواند در قالب کلاس ، کتاب ویا سایتهای آموزشی باشد. در این مرحله معمولاً سرفصل ها مشخص است و شما با اصول php آشنا خواهید شد. به عنوان مثال انواع متغیرها ، عملگرهای حسابی و منطقی ، شرط ها ،آرایه ها، حلقه ها ،کار با فرم ها و…

با توجه به اینکه این مرحله زمان زیادی از شما نمی گیرد و براحتی می توانید در چند روز از عهده ی آن برآیید من پیشنهاد میکنم از سایتهای ارائه دهنده ی مطالب آموزش استفاده کنید تا هم در وقت و هم در هزینه صرفه جویی کرده باشید.دقت داشته باشید شما به دنیایی پا گذاشته اید که از ملزومات آن تسلط بالا بر زبان انگلیسی است. چون در مراحل پیشرفته تر منابع فارسی زبان کفایت کار شما را نمی کند و به مشکل اساسی برمی خورید.بهترین تمرین برای آموزش زبان همین است که سعی کنید در کنار استفاده از منابع فارسی زبان از منابع انگلیسی هم بهره ببرید .کم کم به جایی خواهید رسید که با یک نگاه کلی به متن مفهوم آنرا به راحتی دریافت می کنید .

۴-شروع با نوشتن اسکریپت های ساده

اکنون به جایی رسیده اید که بتوانید یک اسکریپت برای خود بنویسید.سعی کنید در اسکریپتهایی که می نویسید همه ی معلومات خود را بکار بگیرید تا روی همه ی آنها تسلط پیدا کنید. به عنوان مثال می توانید یک فرم ایجاد کرده و اطلاعات را از آن بگیرید و توسط عملگرهایی که فرا گرفته اید آنها را پردازش کنید و نتیجه را در یک آرایه ذخیره کنید و سپس تک تک آرایه ها را نمایش دهید.

در این مرحله ممکن است به مشکلاتی برخورد کنید و احساس کنید که شما توانایی یادگیری یک زبان برنامه نویسی را ندارید.نگران نباشید این مساله طبیعی است و برای خیلی از مبتدی ها پیش می آید.بدون توجه به احساس خود فقط تمرین کنید و به جلو بتازید.این مرحله میتواند در یادگیری PHP بسیار مفید باشد.

۵-اسکریپت های پیچیده تر بنویسید

شما مرحله قبل را بخوبی پشت سر گذاشته اید،الان باید احساس بهتری نسبت به یادگیری داشته باشید. وقت آن است که یک پروژه ی کوچک انجام دهید که اندکی کاربردی تر باشد.پروژه های زیادی وجود دارد که به عنوان تمرین انجام دهید. یکی از اسکریپت هایی که می تواند تمرین بسیار خوبی برای شما باشد و نکات فراوانی را در آن خواهید آموخت یک سیستم ثبت نام و ورود کاربر به پروفایلش می باشد.در این اسکریپت شما با دیتابیس و نحوه ی ساختن جدول، افزودن یک رکورد به جدول، پرس و جوها ، ویرایش و حذف رکوردهای جدول دیتابیس آشنا خواهید شد. در کنار انجام این پروژه می توانید نکاتی در مورد امنیت و اعتبارسنجی و کار با انواع المان های یک فرم HTML نیز فرا بگیرید.

۶-انتخاب یک فریم ورک مناسب شروع به کار با آن

هم اکنون شما اصول php را فراگرفته اید و اسکریپت هایی برای خود نوشته اید. در این مرحله توصیه می شود برای ادامه کار یک فریم ورک مناسب برگزینید و شروع به کار با آن کنید تا در آن حرفه ای شوید.فریم ورک ها حجم کدهای شما را پایین خواهند آورد و باطبع در عین بالا رفتن کیفیت کار از لحاظ امنیت و بهینه بودن کدها در وقت شما نیز صرفه جویی خواهد شد. با توجه به متن باز بودن php پلاگین های متنوعی برای آنها نوشته شده که هم می تواند نیاز برنامه نویسی شما را تامین کند و هم منبعی برای یادگیری شما باشد.در این مطلب با بهترین فریم ورک های php آشنا شده ایم.

۷-تمرین کردن را هرگز فراموش نکنید

هیچ دانشی بدون تمرین و تلاش حاصل نمی شود. حال وقت آن رسیده تمرین های متنوعی انجام دهید. در تالارهای گفتگو مربوط به php زیاد فعالیت کنید. این تالارها علاوه بر رفع اشکالات شما می توانند منبع خوبی برای تمرین و ایده گرفتن باشند. سعی کنید به تمامی امکاناتی که در وبسایتها و یا سیستم های مدیریت محتوای مختلف وجود دارد توجه کنید و کنجکاو شوید که چگونه می توانید این اسکریپتها را خودتان بنویسید. کنجکاو باشید و برای یافتن جواب سوالهایتان زیاد جستجو کنید،هیچ سوالی بدون جواب نخواهد ماند. سعی کنید با چند برنامه نویس حرفه ای ارتباط برقرار کنید تا در صورت نیاز از آنها کمک بگیریدو.مطمئن باشید هر برنامه نویسی از اینکه اطلاعاتش را در اختیار دیگران قرار دهید خوشحال می شود.

با توجه به اینکه شما وارد دنیای متن باز شده اید بیشتر باید سعی کنید توسعه دهنده باشید تا اینکه بخواهید یک اسکریپت را از پایه بنویسید. به این ترتیب می توانید وقتتان را صرف افزودن امکانات بیشتر به اسکریپتهای موجود کنید.

زمان لازم برای یادگیری php

اگر بخواهیم زمان لازم برای یادگیری php رو مورد بررسی قرار دهیم باید دو مطلب رو در نظر بگیریم یکی بحث آموزش برنامه نویسی PHP است یکی هم تمرین این زبان است. چون PHP یک زبان برنامه نویسی است مدت زمان یادگیری آن با HTML و CSS فرق میکند و خیلی خیلی بیشتر طول میکشد تا شما یک برنامه نویس PHP شوید. همانند مقاله مدت زمان یادگیری جاوااسکریپت باید در سه سطح در مورد یادگیری PHP صحبت کنیم.

یادگیری مقدماتی PHP

اگر هدفتون اینه فقط با PHP آشنا شوید و مقدمات PHP رو بدونید و بتونید در بخش هایی که نیاز دارید استفاده کنید. باید نزدیک ۷۰ تا ۸۰ ساعت وقت مفید بذارید. ۷ تا ۸ ساعت برای یادگیری مقدمات و ۶۰ تا ۷۰ ساعتم برای تمرین تا مباحث مقدماتی PHP رو فرا بگیرید. البته بحث آموزش شاید بیشتر باشد و تا ۱۰ ساعت هم زمان ببرد. ولی باید حداقل ۷۰ ساعت تمرین مفید داشته باشید.

یادگیری متوسطه PHP

برای یادگیری PHP تا حد متوسطه و بتونید برنامه های کوچک با این زبان بنویسید و بتونید برنامه ها رو تا حدودی ویرایش و تغییر دهید. باید حداقل ۱۵۰ تا ۲۵۰ ساعت وقت مفید بذارید. ۲۰ تا ۳۰ ساعت جهت یادگیری و آموزش برنامه نویسی PHP و ۱۳۰ تا ۲۳۰ ساعت هم جهت تمرین برنامه نویسی PHP، البته حداقل تمرین رو گفتم ولی باید ۴۰۰ تا ۵۰۰ ساعت تمرین داشته باشید.

یادگیری پیشرفته PHP

وقتی به بخش یادگیری و آموزش برنامه نویسی PHP سطح پیشرفته میرسیم واقعا جریان فرق میکند. چون باید حداقل زمان لازم برای یادگیری php تقریبا ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ ساعت است. ۵۰ تا ۱۵۰ ساعت یادگیری و آموزش برنامه نویسی PHP و ۸۵۰ تا ۹۵۰ ساعت هم تمرین. البته اینم باید در نظر گرفت بحث تمرین خیلی خیلی مهم است. پس تمرین باید بیشتر از این مباحث باشد.

نکته: این آمار که ارائه دادیم یک آمار تقریبی برای یادگیری برنامه نویسی PHP است و برای هر کس با شرایطش فرق میکند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *