چرخه حیات نرم‌ افزار Pre-alpha,Alpha,Beta,RC,GA

مجموع مراحل حیات یک نرم‌افزار از زمان تولید تا بلوغ، انتشار و پشتیبانی را چرخه حیات نرم‌ افزار گویند.

نسخه Pre-alpha

گاهی اوقات قبل از ارائه نسخه Alpha یا Beta یک نسخه بنام Pre- Alpha انتشار می‌یابد، در این مرحله پروژه تعریف‌شده و تمامی نیازمندی‌های آن مشخص و پیاده‌سازی می‌شود و فعالیت‌های دیگری مثل تحلیل نیاز، توسعه نرم‌افزار،آزمایش و رفع باگ‌های مختلف انجام می‌شود.

نسخه Alpha

نسخه آلفا برای کاربرانی که می‌خواهند نرم‌افزار را تست کنند تهیه می‌گردد. این افراد معمولاً از داخل همان سازمان یا مجموعه‌ای که نرم‌افزار در آن تهیه می‌شود هستند. در این آزمایش کد منبع برنامه در اختیار کاربرانی که نرم‌افزار را تست می‌کنند قرار نمی‌گیرد و فقط نسخه‌ی اجرایی را در اختیار خواهند داشت.لازم به ذکر است که گاهی ممکن است به این نسخه امکانات جدیدی هم بر اساس آزمایش‌های صورت گرفته اضافه شود.

نسخه Beta

در این نسخه تمامی امکانات مدنظر تولیدکننده پیاده‌سازی شده و یک نسخه از نرم‌افزار در اختیار کاربران عمومی قرار می‌گیرد. در این مرحله کاربران عمومی نرم‌افزار را آزمایش می‌کنند و بازخوردها و باگ‌های پیداشده را به تیم توسعه گزارش می‌دهند. در این زمان نیز تیم توسعه مشغول رفع مشکلاتی می‌شود که کاربران به آن‌ها اطلاع داده‌اند.

 نسخه RC

RC مخفف Release Candidate می‌باشد که در این مرحله تمامی مشکلاتی که از طرف کاربران در نسخه بتا دریافت شده است در این نسخه رفع می‌شود. درواقع نسخه RC مطابق با نسخه نهایی برنامه است و در این مرحله ویژگی جدیدی به نرم‌افزار اضافه نخواهد شد. بلکه امکاناتی که در نسخه بتا اضافه‌شده است موردبررسی و رفع باگ‌ها قرار می‌گیرید.

نسخه GA

GA مخفف General availability است و یا به‌عنوان دیگر Final release شناخته‌شده، و نسخه نهایی از نرم‌افزار است که وارد بازار تجاری می‌شود در این مرحله همه افراد می‌توانند از نرم‌افزار استفاده کنند.بعد از عرضه نسخه نهایی، نرم‌افزار به فاز نگهداری و پشتیبانی می‌رود.
در مرحله نگهداری و پشتیبانی شرکت سازنده یکسری بسته ارائه می‌دهد که مشکلات نرم‌افزار را برطرف می‌کند و در هر بازه زمانی یک Service Pack برای نرم‌افزار ارائه می‌شود. این سرویس پک شامل یکسری ویژگی‌های جدید و رفع مشکلات قبلی است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *